top of page

Використання поліграфа у судовій експертизі

На сьогоднішній день досвід використання поліграфа довів свою ефективність не лише у рамках добору кадрів та вирішенні проблем в цивільному порядку, а й у рамках розслідування правопорушень, як процесуальне джерело доказу у вигляді висновку експерта. Враховуючи той факт, що злочини відбуваються в умовах неочевидності, а учасники кримінального провадження (підозрювані, свідки та потерпілі) часто змінюють свої первинні показання, обумовлює необхідність використання в судовій практиці такого виду психологічної експертизи, як психологічна експертиза з використанням технічного засобу комп’ютерного поліграфа, яка набула актуальності з моменту внесення змін 27.07.2015 за №1350/5 до «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень…» (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 3.11.98р. за № 705/3145), про доповнення розділу VI п.6.8 «Про можливість проведення опитувань із застосуванням спеціального технічного засобу - комп’ютерного поліграфа».

Даний вид психологічної експертизи отримав таку назву з урахуванням того, що предметом дослідження є протікання психічних процесів пам’яті (спогади, впізнання, що формують ідеальні сліди злочину) у спряженні з емоційною (вияв позитивних чи негативних емоцій щодо згадуваної події) та мотиваційною (вольове або несвідоме небажання розкривати правдиву інформацію) сферами людини, які тісно пов’язані з фізіологічними проявами, що фіксуються за допомогою поліграфа у відповідності до спеціально підібраної методики.

Як правило, психологічна експертиза з використанням технічного засобу комп’ютерного поліграфа проводиться у випадках виникнення проблемних питань, пов’язаних як у цивільних спорах так і з розслідуванням кримінальних проваджень, наприклад, у випадку наявних протиріч між учасниками розслідування; між показаннями допитаних осіб та іншими доказами, що є у провадженні; за відсутності будь-яких доказів у провадженні, окрім свідчень учасників.

Порядок проведення експертиз в рамках судочинства регламентується законодавством України.

Так, згідно ст.7 Закону України «Про судову експертизу» судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Підставою проведення судової психологічної експертизи з використанням комп’ютерного поліграфа є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб (ст. 71 Закону «Про судову експертизу»). У разі наявності підстав для проведення такого роду експертизи, експерт залучається на підставі доручення сторони кримінального провадження (слідчого, прокурора), або заяви сторони захисту на договірних умовах, а також ухвали суду за клопотанням сторони захисту згідно ст.ст. 243, 244 КПК України.

Проте варто пам’ятати, що такі опитування можуть проводитись тільки за наявності письмової згоди особи, яка проходитиме опитування, згідно п. 6.8.2. Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень» № 53/5.

Об’єктом експертного психофізіологічного дослідження є сама досліджувана особа і проявлені нею психофізіологічні реакції, динаміку яких можливо відстежити та зареєструвати за допомогою технічного засобу – комп’ютерного поліграфа. З огляду на те, що пам'ять людини – це унікальна інформаційна база і експериментально доведено, що в корі головного мозку зберігаються процеси минулих збуджень у вигляді емоційних слідів, що формують життєвий досвід індивіда, на основі якого особа вибирає механізм та форму поведінки в певних ситуаціях, є основою з якою працює експерт. Словесні або візуальні стимули (запитання, фото, схеми та ін.), які використовуються спеціалістом, відіграють роль каталізатора психічної активності особи, активізуючи мозкові процеси пам’яті, мислення, уяви, уваги, мотивації незалежно від волі і бажання людини, що відображаються, у відповідь на подразник у вигляді фізіологічних реакцій. Тому, чим сильніше бажання особи приховати важливу інформацію, тим більше виражена психофізіологічна реакція, яка фіксується поліграфом. Роль поліграфа полягає в тому, що він дозволяє об’єктивно визначити в який момент той, чи інший подразник стає причиною психофізіологічного реагування у опитуваного, в подальшому перетворюючи його в електричні сигнали, що матеріалізуються на екрані у вигляді поліграм. Даний спосіб інструментальної фіксації дозволяє провести їх аналіз та зробити експертні висновки.

Психологічна експертиза з використанням технічного засобу комп’ютерного поліграфа в рамках досліджуваної події дозволяє дати відповіді на запитання щодо причетності/непричетності особи до конкретних правопорушень, її рольової участі у скоєному, здійснення певних дій чи бездіяльності в рамках досліджуваної події, знанні інших учасників події, прихованні слідів чи знарядь злочину і тп.

Згідно «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень» № 53/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 року за №705/3145, із застосуванням спеціального технічного засобу комп`ютерного поліграфа можуть проводитися опитування з метою отримання орієнтувальної інформації щодо ступеня ймовірності повідомленої опитуваною особою інформації; повноти наданою опитуваною особою інформації; джерела отриманої опитуваною особою інформації; уявлень опитуваної особи про певну подію; іншої орієнтувальної інформації, необхідної для констроювання версій розслідування певних подій.

Таким чином, екпертиза із застосуванням спеціального технічного засобу комп`ютерного поліграфа може бути призначена з метою можливості перевірки показів підозрюваного та отримання орієнтувальної інформації щодо ступеня ймовірності повідомленої підозрюваним інформації.

Висновок психологічної експертизи з використанням комп’ютерного поліграфа оформляється письмово відповідно до п. 4.14 – п. 4.17 “Інструкції…” №53/5, підписується експертом та засвідчується печаткою експертної установи. Якщо ж експерт не є працівником державної установи і працює на професійній основі самостійно (згідно Інструкції про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах 3505/5 від 12.12.2011), то він засвідчує даний ним висновок своїм підписом та печаткою із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків або серією та номером паспорта.

Належно оформлений висновок психологічної експертизи з використанням комп’ютерного поліграфа на рівні з експертними висновками в інших галузях є джерелом доказів в кримінальному (ст. 84 КПК), цивільному (ст. 57 ЦПК) та адміністративному (ст. 69 КАСУ) процесах.


Comentarios


© TS POLYGRAPH INVESTIGATION, 2024

bottom of page