

Психологічне портретування особи
У великих компаніях та холдингах, в зв'язку з останніми подіями в країні, коли порушена загальна стабільність, що призводить до психоемоційного напруження у колективі, а також до страху втрати кваліфікованого кандидата, ефективно себе зарекомендувало психологічне портретування особи, що сприймається більш лояльно працівниками та кандидатами і водночас дає можливість створити індивідуальну характеристику людини у вигляді опису особливостей рис характеру та можливих його вчинків в певних ситуаціях. Адже ще у стародавні часи Демокріт висловив думку, що людина - це своєрідний “мікросвіт”, в якому веде постійну боротьбу з роз’єднаністю психічного і фізичного, постійно прагне до єдності та гармонії одного до іншого.
Наші фахівці - психологи за допомогою ряду валідних тестів визначають характерологічні особливості, професійну спрямованість, самосвідомість, вольові якості, самооцінку, комунікабельність, стресостійкість та адаптивність, особистісну готовність до змін та інші індивідуальні особливості людини.
Характерологічні особливості включають сукупність та рівень прояву основних особистісних якостей, які впливають на виконання професійних завдань, включають у себе такі риси як ставлення до праці, до інших людей, до себе і до речей, а також вказують на надмірно виражені риси, що можуть показати як слабкі, так і сильні сторони людини, що проявляються в певних ситуаціях. Тести допомагають виявити здібності, які показують схильність до певних видів діяльності.
Професійна спрямованість визначає домінуючі мотивації, фактори задоволеності роботою, сформованість професійних якостей та готовності до виконання професійних обов’язків (здатність людини до досягнення цілей, а слабовілля).
Комунікабельність – одна з найбільш важливих і складних рис характеру, яка визначає здатність людини взаємодіяти з колективом, особливості та якість побудови міжособистісних та ділових стосунків, рівень соціальної та комунікативної компетентності, задоволеність соціальних потреб, рівень сформованості організаційних та комунікативних навичок.
Стресостійкість та адаптивність відображають сформованість системи захисних механізмів у працівника, наявність у нього адаптивного потенціалу та копінг - стратегій, що дозволяють особі спокійно переносити критичні ситуації; ефективно ліквідувати або компенсувати дію несприятливих факторів; адекватно ставитись до індивідів, які виявляють агресію; дають можливість працювати в умовах багатозадачності, а також в умовах постійно обмеженого часу; здатність контролювати своїми звичками.
Особистісна готовність до змін вказує на наявність якостей та моделей поведінки особи для можливостей діяти в мінливих та непередбачуваних професійних ситуаціях.
Даний перелік не є вичерпним і формується в залежності від особливостей та умов виконання поставлених перед кандидатом (працівником) завдань.
Навіщо потрібен психологічний портрет? Найголовніше – для того, щоб зрозуміти і правильно оцінити працівника, його сильні і слабкі сторони, відкрити його внутрішні резерви, розвивати їх і спрямовувати на благо компанії.
За результатами складеного психологічного портрету фахівці компанії:
- Надають рекомендації для працівника в рамках його професійної діяльності.
- Пропонують рекомендації керівництву чи роботодавцю.
- Визначають сильні та «вразливі» сторони працівника.
- Окреслюють «групи ризику» працівників чи кандидатів на певні посади (ті, які неспроможні справлятися з визначеними обов’язками, мають низький рівень опірності, стресостійкості, не відповідають посаді тощо).
- Описують основні підходи для організації професійного середовища та індивідуального підходу до працівника з метою підвищення рівня його ефективності у роботі.